رئیس کل سازمان امور مالیاتی:
میزان سوء استفاده از محل کارت های بازرگانی اجاره ای به ۸۰۰۰ میلیارد تومان رسید
باشگاه خبرنگاران۱۳ ساعت پیش ۰ ۰ ۰
تقوی نژاد میزان سوء استفاده از محل کارت های بازرگانی اجاره ای در کشور را حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان دانست و گفت: با احتساب جرایم، این رقم به ۲۵۰۰۰ میلیارد تومان بالغ می شود.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، به نقل از رسانه مالیاتی ایران، سید کامل تقوی نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، در گردهمایی سراسری مدیران وزارت اقتصاد که با حضور دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی ودارایی در سالن شهید مدرس وزارت متبوع برگزار شد، گفت: در حال حاضر افزایش اعتماد عمومی به نظام مالیاتی مهمترین اولویت این دستگاه به شمار می رود و سایر سیاست ها از جمله گسترش عدالت مالیاتی، توسعه خوداظهاری، افزایش تمکین مالیاتی، افزایش شفافیت اقتصادی، ارتقای سلامت نظام اداری، مکانیزاسیون نظام مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی، همگی بر این جهت‎گیری اساسی استوار است.

وی، مهمترین رویکرد در اقتصاد کشور را حمایت از تولید عنوان کرد و گفت: نظام مالیاتی به عنوان متولی وصول مالیات، سیاست های اقتصادی متناسبی در راستای رفع مشکلات و موانع تولید اتخاذ کرده که در چارچوب قوانین و مقررات جدید در حال اجراست.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه برنامه تحول نظام مالیاتی در سال های اخیر به دستاورد های مهمی انجامیده است، گفت: اجرای طرح جامع مالیاتی، پیاده سازی نظام مالیات بر ارزش افزوده و همچنین اصلاح قوانین و مقررات مالیاتی از مهمترین اقدامات برای ایجاد تحول در زیرساخت ها و فرایند های نظام مالیاتی به شمار می رود که نتیجه همه این اقدامات، افزایش کارآیی و اثربخشی نظام مالیاتی، اجرای عدالت مالیاتی، رضایتمندی مودیان و رعایت حقوق ایشان و توفیق سازمان در اجرای برنامه مبارزه با فرار مالیاتی بوده است.

وی با ذکر این مطلب که اجرای طرح جامع مالیاتی به شفافیت اقتصادی در کشور انجامیده، اظهار داشت: عمده مفاسد اقتصادی به دلیل نبود شفافیت در اقتصاد رخ می دهد که با اجرای این طرح، عملا عرصه برای فرار مالیاتی و سایر پدیده های مذموم اقتصادی تنگ‎ شده است.

تقوی نژاد، اخذ ۱۰۰ درصد اظهارنامه های مالیاتی امسال به شیوه الکترونیکی را یکی از دستاورد های مهم طرح جامع مالیاتی برشمرد و گفت: اگر اخذ الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی را یک شاخص در نظر بگیریم، از این منظر جزو کشور های پیشرو در جهان هستیم.

وی همچنین از دریافت اعتراضات مودیان به صورت الکترونیکی خبر داد و گفت: به طور کلی عمده خدمات مالیاتی به صورت الکترونیکی درآمده و ارتباط ممیز مالیاتی و مودی به کمترین سطح تنزل پیدا کرده و امسال تمامی اظهارنامه های مالیاتی دریافت شده تحت سامانه سنیم رسیدگی خواهد شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین تصریح کرد: امسال حدود دو میلیون اظهارنامه مالیاتی را بدون رسیدگی قطعی کردیم که این امر در راستای مودی مداری انجام گرفته است.

وی در ادامه به تشریح پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی به عنوان یکی از سامانه های محوری طرح جامع مالیاتی پرداخت و گفت: این پایگاه اطلاعاتی، در حال حاضر دارای بیش از ۱،۳ میلیارد رکورد اطلاعاتی برای رصد مبادلات بانکی، تجاری، گمرکی و … است که این اطلاعات، مبنای شناسایی مودیان، ارزیابی ریسک و انجام عملیات حسابرسی مالیاتی است.

تقوی نژاد خاطرنشان کرد: به منظور تامین اطلاعات مورد نیاز این پایگاه، حدود ۴۰ دستگاه اجرایی اولویت بندی شده اند و اقلام اطلاعاتی از آن ها در حال دریافت است که شامل اطلاعات هویتی، مکانی، معاملاتی، مالی، پولی، اعتباری و دارایی ها، اموال و املاک مودیان است.

وی مبارزه با فرار مالیاتی را از مهمترین برنامه های این سازمان برشمرد و گفت: در سال گذشته و امسال، حدود ۲۲۰۰۰ میلیارد تومان از محل شناسایی فرار های مالیاتی، مطالبه شده که یک رکورد محسوب می شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور میزان سوء استفاده از محل کارت های بازرگانی اجاره ای در کشور را حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با احتساب جرایم، این رقم به ۲۵۰۰۰ میلیارد تومان بالغ می شود.

وی میزان وصولی درآمد های مالیاتی در ۹ ماهه امسال را رقمی معادل ۶۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرد که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است.

 

میزان سوء استفاده از محل کارت های بازرگانی اجاره‌ای