مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: تخلیه و بارگیری شناورهای نفتی و غیر نفتی این بندر طی ۹ ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش را نشان می دهد.

سعدالله عبداللهی چهارشنبه گفت: بندر امام خمینی(ره) به عنوان دومین مرکز تجاری کشور با عملکرد سالانه ۴۵ میلیون تن، واردات ۷۸ درصد کالاهای اساسی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار داشت: این بندر با اسکله های ۱۱ تا ۱۴ متر عمق، قابلیت پذیرش کشتی های بزرگ را دارد و سهم ۳۳درصدی ترانزیت کالای کشور به عنوان مرز خروجی، ۶۸ درصدی ترانزیت خارجی از دریا و ۱۹ درصدی صادرات موادمعدنی را به خود اختصاص داده است.

عبداللهی گفت: طی سال جاری، ۳۶ هزار و ۴۷۳ شناور در این بندر تخلیه و بارگیری شد و یک هزار و ۱۶۴ کشتی نفتی و غیر نفتی وارد این بندر شد که این میزان در مقایسه با سال گذشته ۱۱ درصد افزایش را نشان می دهد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان همچنین از افزایش ۳۲درصدی تردد کامیون ها به بندر امام خمینی(ره) خبر داد و گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون یک میلیون ۲۴ هزار و ۹۸۷ کامیون برای جابجایی ۲۱ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۲۵۳ تن کالا وارد بندر شده است.

وی تعداد واگن های حمل بار وارد شده به بندر را ۲۲ هزار و ۹۸۶ فقره اعلام کرد و افزود: این تعدداد، رشد ۶۶ درصدی را نشان می دهد که یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۳۹۸ تن کالا به وسیله آن جابجا شده است.

استان خوزستان با حدود ۸۵۰ کیلومتر نوار ساحلی و رودخانه های اروند، کارون، بهمنشیر، زهر، خورموسی، خورزنگی، خور دورق،خورابوخضراوی، خورماهشهر، سواحل شمال غربی خلیج فارس، و بنادر فعال خرمشهر، آبادان، اروندکنار، چوئبده، شادگان، سجافی و بندر امام خمینی(ره) ۱۶۰ پست اسلکه تجاری، نفتی، صنعتی، صیادی، تفریحی و خدماتی دارد.

بندر امام خمینی(ره) به طول هشت کیلومتر با یک هزار و ۲۸۹ هکتار مساحت، ظرفیت پذیرش سالانه ۵۰ میلیون تن کالا را در ۴۰ پست اسکله دارد.

خبرگزاری قطره