یک مقام مسئول با اعلام اینکه طرح‌های”ایران کد” و “شبنم” دوباره به شبکه تجارت کشور بازمی‌گردند، گفت: معاون اول رئیس جمهور دستور رسیدگی به موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را صادر کرده است.

یک مقام مسئول با اعلام اینکه طرح‌های”ایران کد” و “شبنم” دوباره به شبکه تجارت کشور بازمی‌گردند، گفت: معاون اول رئیس جمهور دستور رسیدگی به موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را صادر کرده است.

سیدعلی معصومی در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که گفته می شود به دلیل برخی از ایراداتی که چند تن از وزرا به قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز گرفته اند، این قانون تنها یک ماه اجرایی شده و پس از آن متوقف شده است؟ گفت: اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز متوقف نشده است؛ قانونی که به تصویب مجلس رسیده است، لازم الاجرا است و هیچگونه بحثی در دولت برای توقف اجرای این قانون صورت نگرفته است.

مدیرکل حقوقی و امور بین الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه برخی از وزرا انتقاداتی به نحوه اجرای قانون در برخی از مواد خاص داشتند و این انتقادات مربوط به کل قانون نبوده است، تصریح کرد: این انتقادات توسط نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و آخوندی وزیر راه و شهرسازی صورت گرفته است و براساس دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به کمیسیون اقتصادی دولت برای رسیدگی ارجاع شده است.

تاکید رئیس جمهور بر اجرای قانون

وی از برگزاری جلساتی در کمیسیون اقتصادی دولت در این ارتباط خبرداد و تصریح کرد: بر این اساس، مقرر شد که معاون حقوقی رئیس جمهور، نظرات را برای بررسی و اصلاح لایحه آماده کند و تنها دو جلسه دیگر برای نتیجه گیری باقیمانده است.

معصومی با تاکید بر ایتکه هیچ مقام رسمی صلاحیت داری، اظهارنظری برای توقف اجرای این قانون نداشته و دولت موظف به اجرای قانون است، اظهارداشت: قانون در بحث مجازات‌ها و کشف جرم محکم اجرا و در بخش‌هایی مانند پیشگیری از قاچاق که قانون دچار تغییراتی شده است و این تغییرات مسبوق به سابقه نبوده و مقدمات اجرایی را طلب می کند، این قانون به سرعت اجرا نشده است.

شنبم و ایران کد دوباره بازمی‌گردند

این مقام مسئول در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، یکی از انتقادات را مربوط به اجرای ماده ۱۳ قانون که مربوط به کد رهگیری کالا بود، ذکر کرد و با بیان اینکه البته این انتقادات از قبل هم مطرح بوده است، افزود: طرح “شبنم” و کلیات “کدینگ کالا” به تصویب دولت رسیده است و توقف اجرای این طرح، مقطعی و موردی است و این توقف مقطعی برای این است که ایرادات آن برطرف شود و در آینده با رفع ایرادات اجرا خواهد شد.

وی با تاکید بر انکه اصل اجرای این طرح مشکلی نداشت و اجرای “کدینگ کالا” به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسیده است، عنوان کرد: اصل ماجرا پذیرفته شده است و اختلافی در این زمینه نیست و فقط قرار است در مورد کیفیت و دامنه اجرایی آن در دولت تصمیم گیری شود. بحث اصلی بر سر دامنه کالاها و حجم مصرف آنها است.

ایرادات نعمت زاده و آخوندی چه بودند؟

معصومی با ذکر این مطلب که نام طرح “شبنم” تغییر خواهد کرد، گفت: اجرای شناسه کالا و کد رهگیری در دولت مورد توافق است اما اینکه چه دامنه ای از کالاها را شامل شود، مشخص نیست. انتقادی هم که نعمت زاده وزیر صنعت به این موضوع وارد کرد، هم این بود که این امکان که در مرحله اول برای چند هزار کالای وارداتی طرح کدینگ اجرا شود، وجود ندارد و در سطح عرضه با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

وی در مورد ایرادی که وزیر راه و شهرسازی به قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز گرفته نیز گفت: آخوندی موضوع بحث حمل و نقل را مطرح کرده است و اینکه نگرانی برای کاهش سرعت مبادلات در برخی موارد وجود دارد اما در اجرا می‌توانیم با حذف نظارت های فیزیکی، عوامل انسانی در فرآیند بوروکراتیک کار، نظارت‌های دستی، موردی و فنی، کارها را سیستمانیک کنیم.

طیب نیا چه درخواستی داشت

مدیرکل حقوقی و امور بین الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: طیب نیا وزیر اقتصاد اصلاح فرآیندها را خواستار شد اما با اصل قانون هیچ مشکلی ندارد. رئیس جمهور و معاون اول هم بر اجرای قانون تاکید داشتند. این قانون دو سال است که اجرایی شده و با توجه به اقتضائات روز و مشکلات، ایرادات آن رفع می شود.

خبرگزاری تابناک