به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا‌، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از فعالان توئیتر است که اظهارنظر‌هایش درباره مسائل مختلف فرهنگی و اجتماعی بازخوردهای خاص خود را داشته است،‌ وی شب گذشته در صفحه رسمی خود از افزوده شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی خبر داد،‌ کالاهایی که با تک نرخی شدن ارز و از میان رفتن ارز مبادله‌ای قرار است از تفاوت ارزی که دولت پرداخت می‌کند،‌ استفاده کنند.

سید‌عباس صالحی این موضوع را خبری خوش برای ناشران و اهالی مطبوعات دانسته است. اما در این میان برخی از فعالان بازار کاغذ این اقدام را موجب ایجاد مفسده در بازار کاغذ عنوان می‌کنند.

سید‌حسین میرباقری رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا این اتفاق را ناخوشایند دانسته و می‌گوید: قرار شد،‌ دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان عرضه و ارز مبادله‌ای حذف شود که شاهد سوء استفاده‌ها در بازار نشویم،‌ وقتی دلار تک نرخی شود، خیال همه راحت است. ما افزایش قیمت را در یک مقطع داریم و دیگر نخواهیم داشت، مگر اینکه آن کالا با افزایش قیمت جهانی روبرو شود.

وی ادامه می‌دهد: وقتی دلار ثابت است،‌ هیچ بهانه‌ای دست هیج وارد کننده یا بازرگانی نیست که بخواهد سوء استفاده کند‌، بازار خود را پیدا می‌کند. خیلی سریع جنب و جوشی که باید در بازار باشد،‌ ایجاد می‌شود،‌ اما اگر باز هم بخواهیم برای کاغذ سوبسید قائل شویم و یا ارز با نرخ دیگری ارائه کنیم،‌ من فکر می‌کنم باز هم دچار مشکل شویم.

میرباقری درباره امکان ایجاد مفسده گفت: با توجه به اینکه به برخی از انواع کاغذها تعرفه تعلق می‌گرفت،‌ برخی افراد سودجو کاغذهایی با انواع دیگر را که باید با ارز آزاد وارد می‌کردند‌، با شکل‌ها و ترفندهای خاص با ارز مبادله‌ای وارد می‌کردند و این موجب فساد می‌شد.

واکنش‌ها به توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتر نیز در نوع جالب است،‌ یکی از کاربران نوشته است: «تجربه نشان داده که اگرسازوکاری در ارشادایجاد نکنید تا این مزیت فقط دراختیار اهلش قرارگیرد‌، می تواند سریعاً‌ به یک رانت مفسده انگیز مبدل شود! پیشنهاد می‌کنم بادولت هماهنگ کنیدکه فقط با تایید ارشاد این امتیاز به یک وارد کننده داده شود و کمیته ویژه‌ای برای بررسی و تایید درخواستها وصدور مجوز ایجاد کنید.»

کاربر دیگری نیز نوشته است:‌ «دولت مگه کاغذ تحریر وارد میکنه؟ به وارد کننده میتونه بگه کاغذ بفروشه به قیمت؟ هر وقت دولت تونست کاغذ فروشا رو مجبور به دادن فاکتور رسمی (که اداره مالیات از ما چاپخونه ها قبول بکنه برا ارزش افزوده ) … این ساده ترینشه هفته پیش به زور و با قیمت گزاف کاغذ و مقوا فروختن»

هم‌چنین یکی دیگر از کاربران با اشاره به تجربه سال‌های گذشته و سوء استفاده‌ای که در این زمینه صورت گرفته هشدار داده و نوشته است:‌ «تا کی بگیره! ناشر یا دلال کم نیستن کسانی که از همین راه مولتی میلیاردر شدن!»

برخی دیگر نیز از گران شدن کاغذ در روزهای اخیر انتقاد کرده و نوشته‌اند: «چرا کاغذ بندی ۸۵ شده ۱۲۵ آقای وزیر کمی واقع گرایانه برخورد کنید».

گرانی کاغذ در روزهای اخیر داد ناشران و چاپخانه‌داران را نیز درآورده است،‌ نگاهی به بازار کاغذ در روزهای اخیر نشان می‌دهد اوضاع کاغذ نیز به مانند سایر کالاهاست، از آنجایی که ثبت سفارشی انجام نمی‌شود،‌ خرید و فروشی نیز انجام نمی‌شود. از طرف دیگر افزایش قابل توجه قیمت کاغذ از بندی ۸۰ هزار تومان به بندی ۱۲۰ هزار تومان ناشران و مصرف‌کنندگان کاغذ را از خرید پشیمان کرده است.

حمیدی‌نژاد فروشنده کاغذ در پاسخ به تسنیم در این زمینه می‌گوید: شرکت‌های واردکننده کاغذ از فروش کاغذ امتناع می‌کنند‌، از طرف دیگر حباب ۲۰ تا ۳۰ درصدی ایجاد شده برای قیمت کاغذ خریداری نیز در بازار باقی نگذاشته است،‌ کاغذی که روزهای پایانی سال بندی ۸۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود،‌ اکنون بندی ۱۲۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

گران شدن غیرمعمول ارز و عدم خرید و فروش در بازار کاغذ موضوعی است که بسیاری از ناشران نیز در شبکه‌های مجازی به آن اذعان کرده‌اند،‌ موضوعی که میرباقری البته آن را نمی‌پذیرد و می‌گوید:‌ چنین نبوده است که کاغذ از بندی ۸۰ هزار تومان به بندی ۱۲۰ هزار تومان برسد،‌ در روزهای پایانی سال ما با افزایش قیمت جهانی کاغذ روبرو شدیم که طبیعتا‌ً‌ قیمت را به بندی ۱۰۵ هزار تومان افزایش داد،‌ تلاطم در بازرا ارز نیز موجب شد که در روزهای ابتدایی سال جدید قیمت کاغذ با افزایش ۱۰ تا ۱۵ هزار تومانی روبرو شود.